4.6(yli 32 000 arvostelua listaamistamme risteilyistä)

Santorini Catamaran Cruises
Katamaraani ankkurissa tyynessä turkoosissa vedessä Santorinin kalderan kallioiden alla kesäaamuna

tieto Lukuaika: 8 min

Santorinin sää kuukausittain ja paras aika veneretkelle

Päivitetty 27. lokakuuta 2026

Päivään vesillä parhaat kuukaudet ovat kesäkuu ja syyskuu, ja toukokuun loppu tulee heti perässä. Meri on 19–24 °C, sataa tuskin lainkaan, eikä meltemi-tuuli ole heinä- ja elokuun huipussaan. Heinä- ja elokuussa meri on lämpimin, mutta myös iltapäivätuuli on voimakkain. Marraskuusta maaliskuuhun moni vene pitää taukoa kevääseen asti.

Santorinin sää lukuina

Ilman lämpötila ja sadepäivät ovat vuosien 1991–2020 ilmastollisia vertailuarvoja Open-Meteolta kalderan yllä olevasta hilapisteestä. Meren lämpötila on weather2travelin kuukausikeskiarvo. Auringonlasku on laskettu kunkin kuukauden 15. päivälle Kreikan paikallista aikaa.

KuukausiIlma, ylin °CIlma, alin °CSadepäiviäMeri °CAuringonlasku
Tammikuu12,910,0111617.25
Helmikuu12,910,0111617.58
Maaliskuu14,010,991618.24
Huhtikuu16,213,041619.51
Toukokuu19,616,321920.17
Kesäkuu23,320,112220.37
Heinäkuu25,322,202320.36
Elokuu25,522,602420.10
Syyskuu23,620,922419.27
Lokakuu20,818,152218.43
Marraskuu17,414,7111917.10
Joulukuu14,411,7121717.04

Mallin hilapiste on veden päällä, joten sen iltapäivän ylimmät lämpötilat jäävät mataliksi. Esimerkiksi weather2travel ilmoittaa heinäkuun keskimääräiseksi päivän ylimmäksi lämpötilaksi 28 °C. Kuvio pätee kuitenkin kummin päin tahansa: sateet osuvat lähes kokonaan marras–maaliskuulle, ja kesä–syyskuu on kuiva.

Meren lämpötila: milloin uinti lakkaa tuntumasta kylmältä

Jokainen listamme katamaraani pysähtyy uimaan, joten meri on yhtä tärkeä kuin ilma. Se on 16 °C tammikuusta huhtikuuhun. Toukokuussa se nousee 19 °C:seen ja kesäkuussa 22 °C:seen. Huippu on 24 °C elo- ja syyskuussa, minkä jälkeen se laskee lokakuussa 22 °C:seen ja marraskuussa 19 °C:seen. WeatherSparkin mukaan lämpimän veden kausi, yli 23 °C (73 °F), kestää 25. kesäkuuta – 6. lokakuuta.

Kuumat lähteet eivät korjaa kylmää merta. Tarjoukset kuvaavat ne enintään noin 4 °C avomerta lämpimämmiksi, eivät lämmitetyksi altaaksi. Yksi tulivuoriristeilyn lokakuinen arvostelija kirjoitti, että lähteet olivat ”eivät lämpimät matkallamme lokakuussa – hyvin kylmät”.

Meltemi

Meltemi, jota kutsutaan myös etesiatuuleksi, on Egeanmeren kesän kuiva pohjoistuuli. Se puhaltaa noin toukokuun puolivälistä syyskuun puoliväliin ja on voimakkaimmillaan iltapäivisin. Se voi yltää Beaufortin asteikolla 7–8 boforiin ja saapua kirkkaalla säällä lähes varoittamatta. Purjehdusoppaiden mukaan sen huippu on heinä- ja elokuussa.

Koko vuorokauden keskiarvona Santorinilla tuulee itse asiassa enemmän talvella. WeatherSparkin tuulisin kuukausi on helmikuu, 16,0 mph, ja tyynin toukokuu, 11,2 mph. Heinäkuun keskiarvo on 13–15 mph. Kesän ongelma ovat iltapäivän puuskat, jotka saapuvat juuri silloin, kun päivä- ja auringonlaskuristeilyt ovat vesillä.

Mitä voimakas meltemi tekee retkellesi, kerrotaan tarjouksissa ja arvosteluissa:

  • Pysähdykset muuttuvat. Auringonlasku-, luksus- ja pienryhmäkatamaraanien tarjoukset sanovat kaikki, että reitti ja pysähdykset voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta huonolla säällä.
  • Vene vaihtuu. Puuveneen tarjous pidättää oikeuden vaihtaa toiseen alukseen. Kaksi elokuun arvostelijaa varasi puuveneen ja purjehti katamaraanilla.
  • Kannella tulee kylmä. Yksi pienryhmäristeilyn lokakuinen arvostelija kuvasi kovaa tuulta, voimakkaita virtauksia ja ”hyvin koleaa” iltaa katoksen alla.

Tuulisivu kertoo peruutuksista ja hyvityksistä (englanniksi).

Kuukausi kuukaudelta veneretken kannalta

Huhtikuu. Meri on vielä 16 °C ja sadepäiviä on noin 4. Hyvä maisemaristeilyyn, kylmä uimiseen.

Toukokuu. Meri 19 °C, 2 sadepäivää ja WeatherSparkin tyynin kuukausi. Toukokuun loppu on hyvä kompromissi.

Kesäkuu. Meri 22 °C, 1 sadepäivä ja vuoden myöhäisin auringonlasku klo 20.37. Meltemi on alkanut, mutta ei ole vielä huipussaan.

Heinä- ja elokuu. Lämpimin meri, 23–24 °C, eikä sadetta. Ne ovat myös meltemin huippua, ja ne kuuluvat hallituksen määrittelemään risteilyalusten käyntien huippukauteen. Varaa aamuristeily, jos tuuli huolettaa, sillä meltemi voimistuu iltapäivällä.

Syyskuu. Meri 24 °C, 2 sadepäivää ja meltemi heikkenee kuun puolivälistä. Aurinko laskee jo klo 19.27, joten auringonlaskuristeilyt lähtevät aiemmin.

Lokakuu. Meri 22 °C ja 5 sadepäivää. Veneitä kulkee kuun edetessä vähemmän, ja arvosteluissa alkaa mainita kylmä vesi.

Marraskuusta maaliskuuhun. Sateisimpina kuukausina 11–12 sadepäivää ja meri 16–19 °C. Moni listaamistamme risteilyistä ei ota varauksia ennen maaliskuuta tai myöhemmin.

Ruuhkat ja pyhäpäivät

Mikään lähde ei julkaise Santorinin päivittäisiä kävijämääriä, joten emme keksi ruuhkakalenteria. Kreikan oma risteilymatkustajamaksu antaa kuitenkin suuntaa. Valtio perii korkeimman maksunsa, 20 € matkustajaa kohden, kesäkuusta syyskuuhun ja keskitason maksun huhti-, touko- ja lokakuussa.

Kreikan yleiset pyhäpäivät, jotka kannattaa huomioida, ovat pääsiäinen (12.4.2026 ja 2.5.2027), Neitsyt Marian kuolonuneen nukkumisen juhla 15. elokuuta ja Okhi-päivä 28. lokakuuta.

Lyhyt vastaus

Uintiin, snorklaukseen ja auringonlaskuun kannella valitse kesäkuu tai syyskuu. Lämpimintä vettä ja pitkiä iltoja varten valitse heinä- tai elokuu ja varaa aamuristeily, jos tuuli huolettaa. Huhti-, touko- tai lokakuussa valitse risteily maisemien eikä uintitaukojen vuoksi ja pakkaa mukaan lämmin kerros (englanniksi).

Katso hinnat ja päivät

Varaa liput etukäteen: suositut ajat myydään nopeasti loppuun.

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on paras kuukausi veneretkelle Santorinilla?

Kesäkuu ja syyskuu. Meri on 22–24 °C, sadetta ei juuri ole, eikä meltemi ole vielä tai enää heinä- ja elokuun huipussaan. Toukokuun loppu käy, jos viileämpi 19 °C:n vesi ei haittaa.

Tuuleeko Santorinilla elokuussa?

Usein, iltapäivisin. Meltemi puhaltaa noin toukokuun puolivälistä syyskuun puoliväliin, on voimakkaimmillaan heinä- ja elokuussa ja voi yltää 7–8 boforiin. Veneet muuttavat reittiään tai uintipaikkojaan, kun se puhaltaa.

Voiko Santorinilla uida lokakuussa?

Voi, meri on keskimäärin noin 22 °C. Useat lokakuun arvostelijat kuvasivat silti veden ja kuumat lähteet kylmiksi, joten varaudu raikkaaseen veteen.

Kulkevatko veneretket talvella?

Muutamat kulkevat. 27.10.2026 päiväkatamaraanilla, purjekatamaraanilla ja puuveneellä oli vielä lähtöjä sillä viikolla. Auringonlaskukatamaraanin seuraava lähtö oli 15.3.2027.

Lähteet

  • Santorini
  • Meltemi

Aiheeseen liittyvät oppaat

Alkaen

88 $ per henkilö

Tarkista saatavuus