4.6(over 32 000 omtaler av turene vi viser)

Santorini Catamaran Cruises
En katamaran for anker i rolig, turkist vann nedenfor calderaklippene på Santorini en sommermorgen

informasjon Lesetid: 8 min

Santorini vær måned for måned: beste tid for en båttur

Oppdatert 27. oktober 2026

Når det gjelder Santorini vær for en dag på vannet, er juni og september de beste månedene, med slutten av mai like bak. Sjøen er 19 til 24 °C, det regner knapt, og meltemivinden er ikke på toppen slik den er i juli og august. Juli og august har den varmeste sjøen, men også den sterkeste ettermiddagsvinden. Fra november til mars tar mange båter pause til våren.

Året i tall

Lufttemperatur og regndager er klimanormaler for 1991–2020 fra Open-Meteo for et rutenettpunkt over calderaen. Sjøtemperaturen er månedssnittet fra weather2travel. Solnedgang er beregnet for den 15. i hver måned, i gresk lokal tid.

MånedLuft maks °CLuft min °CRegndagerSjø °CSolnedgang
Januar12,910,0111617.25
Februar12,910,0111617.58
Mars14,010,991618.24
April16,213,041619.51
Mai19,616,321920.17
Juni23,320,112220.37
Juli25,322,202320.36
August25,522,602420.10
September23,620,922419.27
Oktober20,818,152218.43
November17,414,7111917.10
Desember14,411,7121717.04

Modellens rutenettpunkt ligger over vann, så ettermiddagstemperaturene blir lave. weather2travel setter for eksempel gjennomsnittlig dagtemperatur i juli til 28 °C. Mønsteret holder uansett: nesten all nedbør faller fra november til mars, og juni til september er tørt.

Sjøtemperatur: når badingen slutter å føles kald

Alle katamaranene på listen vår stopper for bading, så sjøen betyr like mye som lufta. Den ligger på 16 °C fra januar til april. Den når 19 °C i mai og 22 °C i juni. Den topper seg på 24 °C i august og september, og faller så tilbake til 22 °C i oktober og 19 °C i november. WeatherSpark setter sesongen med varmt vann, over 23 °C (73 °F), til 25. juni–6. oktober.

De varme kildene redder ikke en kald sjø. Tilbudene beskriver dem som opptil rundt 4 °C varmere enn åpent hav, ikke som et oppvarmet basseng. En anmelder av vulkanturen i oktober skrev at kildene var «not warm during our trip in October – very cold» (ikke varme på turen vår i oktober, veldig kalde).

Meltemien

Meltemien, også kalt etesisk vind, er den tørre nordavinden i Egeerhavet om sommeren. Den blåser fra rundt midten av mai til midten av september og er sterkest om ettermiddagen. Den kan nå styrke 7 til 8 på Beaufort-skalaen, og den kan komme i klarvær nesten uten forvarsel. Seilerguider setter toppen til juli og august.

Målt over hele døgnet er Santorini faktisk mer vindfullt om vinteren. Ifølge WeatherSpark er februar den mest vindfulle måneden, med 16,0 mph, og mai den roligste, med 11,2 mph. Juli ligger i snitt på 13 til 15 mph. Sommerproblemet er vindkastene om ettermiddagen, som kommer akkurat når dags- og solnedgangsturene er ute.

Hva en sterk meltemi gjør med turen din, står i tilbudene og i omtalene:

  • Stoppene endres. Tilbudene for katamaranen i solnedgang, luksuskatamaranen og katamaranen for små grupper sier alle at ruten og stoppene kan endres uten varsel i dårlig vær.
  • Båtene byttes. Tilbudet for trebåten forbeholder seg retten til å bytte til et annet fartøy. To anmeldere i august bestilte trebåten og seilte med en katamaran.
  • Dekket blir kaldt. En anmelder av turen for små grupper i oktober beskrev sterk vind, kraftig strøm og en «very chilly» (veldig kjølig) kveld under taket.

Vindsiden dekker avlysninger og refusjoner.

Måned for måned, for en båttur

April. Sjøen er fortsatt 16 °C, og det er rundt 4 regndager. Temperaturen på Santorini i april, med maks 16,2 °C i lufta, passer fint for en tur med utsikt, men er kald for bading.

Mai. 19 °C i sjøen, 2 regndager og WeatherSparks roligste måned. Slutten av mai er et godt kompromiss.

Juni. 22 °C i sjøen, 1 regndag og årets seneste solnedgang kl. 20.37. Meltemien har startet, men er ennå ikke på topp.

Juli og august. Den varmeste sjøen, 23 til 24 °C, og ikke noe regn. Det er også toppen for meltemien, og de ligger i myndighetenes høysesong for cruiseanløp. Bestill en formiddagstur hvis du er bekymret for vinden, siden meltemien bygger seg opp utover ettermiddagen.

September. Temperaturen på Santorini i september er 24 °C i sjøen og 23,6 °C maks i lufta, med 2 regndager, og meltemien avtar fra midten av måneden. Solnedgangen er tilbake på 19.27, så solnedgangsturene går tidligere.

Oktober. 22 °C i sjøen og 5 regndager. Færre båter går utover i måneden, og omtalene begynner å nevne kaldt vann.

November til mars. 11 til 12 regndager i de våteste månedene og 16 til 19 °C i sjøen. Mange av turene vi viser tar ikke imot bestillinger før mars eller senere.

Folkemengder og helligdager

Ingen kilde publiserer daglige besøkstall for Santorini, så vi kommer ikke til å finne opp en kalender for folkemengder. Hellas’ egen avgift for cruisepassasjerer gir likevel en pekepinn. Myndighetene tar den høyeste satsen, €20 per passasjer, fra juni til september, og en mellomsats i april, mai og oktober.

De greske helligdagene du bør planlegge rundt, er påske (12. april 2026 og 2. mai 2027), Marias himmelfart 15. august og Ochi-dagen 28. oktober.

Kort sagt

For bading, snorkling og solnedgang på dekk, velg juni eller september. For det varmeste vannet og lange kvelder, velg juli eller august, og bestill en formiddagstur hvis vinden bekymrer deg. I april, mai eller oktober bør du velge en tur for utsikten heller enn badestoppene, og pakke med et varmt lag.

Se priser og datoer

Bestill billettene på forhånd: populære tidspunkter blir fort utsolgt.

Vanlige spørsmål

Hva er den beste måneden for en båttur på Santorini?

Juni og september. Sjøen er 22 til 24 °C, det regner nesten ikke, og meltemien har ennå ikke nådd, eller har passert, toppen i juli og august. Slutten av mai fungerer hvis du tåler kjøligere vann på 19 °C.

Er det mye vind på Santorini i august?

Ofte, om ettermiddagen. Meltemien blåser fra rundt midten av mai til midten av september, er sterkest i juli og august og kan nå styrke 7 til 8. Båtene endrer rute eller badestopp når den blåser.

Kan man bade på Santorini i oktober?

Ja, sjøen holder i snitt rundt 22 °C. Flere som var der i oktober, beskrev likevel vannet og de varme kildene som kalde, så regn med at det føles friskt.

Går det båtturer om vinteren?

Noen få. 27. oktober 2026 hadde katamaranen på dagtid, seilkatamaranen og trebåten fortsatt datoer den uken. Neste dato for katamaranen i solnedgang var 15. mars 2027.

Kilder

  • Santorini
  • Meltemi

Relaterte guider

Fra

88 USD per person

Se ledige datoer