4.6(över 32 000 omdömen om turerna vi listar)

Santorini Catamaran Cruises
En katamaran för ankar i lugnt turkost vatten nedanför kalderaklipporna på Santorini en sommarmorgon

information Lästid: 8 min

Santorini väder: bästa tiden för en båttur, månad för månad

Uppdaterad 27 oktober 2026

Santorini väder är som bäst för en dag på vattnet i juni och september, med slutet av maj tätt efter. Havet håller 19 till 24 °C, det regnar knappt, och meltemivinden är inte på sin topp som i juli och augusti. Juli och augusti har det varmaste havet, men också den starkaste eftermiddagsvinden. Från november till mars gör många båtar uppehåll till våren.

Året i siffror

Lufttemperatur och regndagar är klimatnormaler för 1991–2020 från Open-Meteo för en rutpunkt över kalderan. Havstemperaturen är månadsmedel från weather2travel. Solnedgången är beräknad för den 15:e i varje månad, i grekisk lokal tid.

MånadLuft max °CLuft min °CRegndagarHav °CSolnedgång
Januari12,910,0111617.25
Februari12,910,0111617.58
Mars14,010,991618.24
April16,213,041619.51
Maj19,616,321920.17
Juni23,320,112220.37
Juli25,322,202320.36
Augusti25,522,602420.10
September23,620,922419.27
Oktober20,818,152218.43
November17,414,7111917.10
December14,411,7121717.04

Modellens rutpunkt ligger över vatten, så eftermiddagstemperaturerna blir låga. weather2travel anger till exempel en genomsnittlig dagstemperatur på 28 °C i juli. Mönstret håller ändå: regnet faller nästan bara från november till mars, och juni till september är torrt.

Havstemperaturen: när badet slutar kännas kallt

Alla katamaraner i vår lista stannar för bad, så havet spelar lika stor roll som luften. Det ligger på 16 °C från januari till april. Det når 19 °C i maj och 22 °C i juni. Det toppar på 24 °C i augusti och september och sjunker sedan tillbaka till 22 °C i oktober och 19 °C i november. WeatherSpark sätter säsongen med varmt vatten, över 23 °C (73 °F), till 25 juni–6 oktober.

De varma källorna räddar inte ett kallt hav. Erbjudandena beskriver dem som upp till ungefär 4 °C varmare än öppet hav, inte som en uppvärmd pool. En recensent av vulkanturen i oktober skrev att källorna var “inte varma under vår resa i oktober – väldigt kalla”.

Meltemin

Meltemin, även kallad etesisk vind, är Egeiska havets torra nordliga sommarvind. Den blåser från ungefär mitten av maj till mitten av september och är starkast på eftermiddagen. Den kan nå styrka 7 till 8 på Beaufortskalan, och den kan komma i klart väder nästan utan förvarning. Seglingsguider lägger toppen i juli och augusti.

Räknat över hela dygnet blåser det faktiskt mer på Santorini på vintern. WeatherSparks blåsigaste månad är februari, med 16,0 mph, och den lugnaste är maj, med 11,2 mph. Juli har i snitt 13 till 15 mph. Sommarens problem är eftermiddagsbyarna, som kommer precis när dags- och solnedgångsturerna är ute.

Vad en kraftig meltemi gör med din tur framgår av erbjudandena och recensionerna:

  • Stoppen ändras. Erbjudandena för solnedgångs-, lyx- och småskaliga katamaraner säger alla att rutt och stopp kan ändras utan förvarning vid dåligt väder.
  • Båten byts. Träbåtens erbjudande förbehåller sig rätten att byta till ett annat fartyg. Två recensenter i augusti bokade träbåten och seglade på en katamaran.
  • Däcket blir kallt. En recensent av den småskaliga turen i oktober beskrev hård vind, starka strömmar och en “väldigt kylig” kväll under det täckta området.

Sidan om vind tar upp inställda turer och återbetalningar.

Månad för månad, för en båttur

April. Havet håller fortfarande 16 °C och det är runt 4 regndagar. Bra för en tur med utsikt, kallt för att bada.

Maj. 19 °C i havet, 2 regndagar och WeatherSparks lugnaste månad. Slutet av maj är en bra kompromiss.

Juni. 22 °C i havet, 1 regndag och årets senaste solnedgång kl. 20.37. Meltemin har börjat men är inte på topp.

Juli och augusti. Det varmaste havet, 23 till 24 °C, och inget regn. Det är också meltemins toppmånader, och de ligger i myndigheternas högsäsong för kryssningsanlöp. Boka en förmiddagstur om vinden oroar dig, eftersom meltemin byggs upp under eftermiddagen.

September. 24 °C i havet, 2 regndagar och en meltemi som avtar från mitten av månaden. Solnedgången är tillbaka på 19.27, så solnedgångsturerna avgår tidigare.

Oktober. 22 °C i havet och 5 regndagar. Färre båtar går ju längre månaden lider, och recensionerna börjar nämna kallt vatten.

November till mars. 11 till 12 regndagar under de blötaste månaderna och 16 till 19 °C i havet. Många av turerna vi listar tar inte emot bokningar förrän i mars eller senare.

Trängsel och helgdagar

Ingen källa publicerar dagliga besökssiffror för Santorini, så vi tänker inte hitta på en trängselkalender. Greklands egen avgift för kryssningspassagerare ger ändå en fingervisning. Staten tar ut sin högsta avgift, €20 per passagerare, från juni till september, och en mellannivå i april, maj och oktober.

De grekiska helgdagarna att planera runt är påsk (12 april 2026 och 2 maj 2027), Marie himmelsfärd den 15 augusti och Ochi-dagen den 28 oktober.

Det korta svaret

För bad, snorkling och solnedgång på däck, välj juni eller september. För det varmaste vattnet och långa kvällar, välj juli eller augusti, och boka en förmiddagstur om vinden oroar dig. I april, maj eller oktober väljer du en tur för utsikten snarare än badstoppen, och packar ett varmt lager.

Se priser & datum

Boka biljetterna i förväg: populära tider tar snabbt slut.

Vanliga frågor

Vilken månad är bäst för en båttur på Santorini?

Juni och september. Havet håller 22 till 24 °C, det regnar nästan aldrig, och meltemin har ännu inte nått, eller har redan passerat, sin topp i juli och augusti. Sent i maj fungerar om du klarar svalare vatten på 19 °C.

Blåser det mycket på Santorini i augusti?

Ofta, på eftermiddagen. Meltemin blåser från ungefär mitten av maj till mitten av september, är som starkast i juli och augusti och kan nå styrka 7 till 8. Båtarna ändrar rutt eller badstopp när den blåser.

Kan man bada på Santorini i oktober?

Ja, havet håller i snitt runt 22 °C. Flera recensenter i oktober tyckte ändå att vattnet och de varma källorna var kalla, så räkna med att det känns friskt.

Går det båtturer på vintern?

Några. Den 27 oktober 2026 hade dagkatamaranen, segelkatamaranen och träbåten fortfarande datum samma vecka. Solnedgångskatamaranens nästa datum var 15 mars 2027.

Källor

  • Santorini
  • Meltemi

Relaterade guider

Från

88 US$ per person

Se lediga datum